Znane w całej Warszawie…

1978 roku Milicja Obywatelska przekazała w użytkowanie Młodzieżowemu Domowi Kultury budynek i teren na ulicy Fabrycznej 1/3 i w ten sposób rozpoczęła się działalność Miasteczka Ruchu Drogowego. Pod kierownictwem wielkiego miłośnika motoryzacji – Jacka Jankowskiego, szybko staje się jednym z najbardziej znanych w Warszawie. Kadra pedagogiczna z pasją zajmuje się popularyzowaniem przepisów ruchu drogowego oraz kultury zachowania na drodze. Tysiące uczniów z Warszawy i okolic przygotowują się tutaj do egzaminów i zdobywają kartę rowerową, a starsi – kartę motorowerową. Dla grup przedszkolnych oraz wczesnoszkolnych organizowane są spotkania na temat bezpiecznego poruszania się pieszo po ulicach w mieście. Program realizowany jest w formie pogadanek i zajęć praktycznych z wykorzystaniem znaków drogowych poziomych i pionowych oraz sygnalizacji świetlnej. Wielkim powodzeniem cieszą się Wojewódzkie Konkursy Wiedzy o Ruchu Drogowym.

Miasteczko Ruchu Drogowego zakończyło swoją działalność z końcem roku szkolnego 2001/2002 wskutek odzyskania części działki przez prywatnych właścicieli.

Nowe powstało z marzeń…

Po roku przerwy pojawił się nowy pomysł…

To miejsce powstało z marzeń wielu ludzi. Mnie oczarował i zainspirował Jugend House urządzony w dawnym domku ogrodnika w parku miejskim w Dreźnie. W tym zielonym dzikim zakątku w wielkim mieście na niewielkim skrawku terenu oprócz dzieci i młodzieży można było spotkać nietoperze, pszczoły i stada ptaków! W dodatku urządzono go właściwie bez nakładów finansowych. Szalonym pomysłem udało mi się zarazić architekta – Justynę Dziedziejko, która spełniła swoje marzenie o zaprojektowaniu takiego zaczarowanego miejsca dla dzieci w samym sercu Warszawy. Końcowy efekt i funkcjonalność obiektu zawdzięczamy Wojciechowi Koszańskiemu, który dokonał cudu budowlanego i w ciągu roku skoordynował prace wszystkich specjalistów, nie szczędząc czasu i troski o jakość wykonania i estetykę wyposażenia. Nasz nowy ośrodek nazwaliśmy – Miasteczko Przyrody. Natomiast duch pedagogiczny zagościł na Fabrycznej, dzięki pasji przyrodniczo-filozoficznej Agnieszki Lepianki, dzięki szalonym eksperymentatorskim pomysłom Hani Batko oraz Ani Wróbel, która w wyjątkowy sposób połączyła umiejętności pedagogiczne z zamiłowaniem do projektowania dzikich zakątków w przestrzeni miejskiej.

Miasteczko Przyrody to wyjątkowe miejsce, bo spełniając tu swoje marzenia, każdy obdarzył je miłością i zostawił kawałek serca…

Honorata Waszkiewicz, dyrektor MDK od września 2002 roku

Polecamy :)