Podsumowanie pilotażu programu „Po Warszawie pieszo i na kółkach”, które odbyło się 29 stycznia, uświetnili swoją obecnością nasi Goście: Tadeusz Bartosiński - Zastępca Dyrektora Biura Polityki Mobilności i Transportu Urzędu m.st. Warszawy, inspektorzy: Monika Rybczyńska-Ejchorszt i Michał Lewandowski, Robert Człapiński – Prezes Zarządu Klubu Miłośników Komunikacji Miejskiej w Warszawie i Dominik Pych – członek Klubu oraz Mariusz Dorosz z Mobilnego Serwisu Rowerowego.

Po zaprezentowaniu fotorelacji z realizacji programu w szkołach, rozpoczęliśmy turniej. Każda z 12 drużyn wylosowała kartę patrolu z nazwą, związaną tematycznie z warszawską komunikacją (Bileciki, Kasowniki, Kanarki, Parówki, Akwaria, Mopsiki, Winogrona, Ogórki, Zielone jamniki, Omnibusy, Zielone fale, Metrówki). Drużyny, po odszukaniu wyjaśnienia nazwy na słupie wiedzy, mogły przystąpić do pokonania trasy z 4 przystankami. Były to: Przystanek Techniczny, Przystanek Ekologiczny, Przystanek Bezpieczeństwa i Przystanek Dobrych Manier. Na każdym z nich czekały na uczestników 3 miejsca z zadaniami do wykonania. Uczniowie świetnie poradzili sobie z wykonaniem modeli środków transportu i odpowiednim ich oznakowaniem, przygotowywali rower do bezpiecznej jazdy, grali w grę „Jazda po Warszawie”, poznawali oznakowanie w metrze i zasady bezpieczeństwa w komunikacji miejskiej, a także zasady savoir vivre pasażera komunikacji miejskiej.

Na początek w dobry nastrój wprowadził wszystkich wideoklip „Błyśnij odblaskiem” zespołu Fasolki oraz klasy IIa z SP nr 143, przechodząc pomiędzy przystankami uczestnicy turnieju wspólnie śpiewali piosenkę „Jadą rowery”, a na zakończenie układali rapowankę do tekstów wierszy: „Paliwo” i „Korek”.

Wszyscy uczestnicy programu otrzymali dyplomy oraz drobne upominki: krokomierze, kolorowe obwoluty na karty miejskie i legitymacje, opaski ledowe, pokrowce na siodełka i lampki ledowe oraz zestawy do naprawy roweru.

Łącznie w pilotażu programu wzięło udział 739 uczniów z 12 szkół podstawowych z kilku warszawskich dzielnic: Praga Płd.(SP 143, SP 215), Śródmieście (SP 34, SP 29, SP 158, SP 211, SOSW nr 8, Bednarska SP), Mokotów (SP 307), Bemowo (SP 350), Rembertów (SP 217) i Targówek (SP 377).

W konferencji inaugurującej program, która odbyła się 25 września, uczestniczyło 47 nauczycieli, a w warsztatach metodycznych, 17 października, uczestniczyło 24 nauczycieli, deklarujących udział w programie razem z uczniami. Już po warsztatach dołączyło jeszcze kolejnych dziesięć osób, zachęconych przez innych nauczycieli ze swojej szkoły. Ostatecznie program był realizowany w 33 klasach przez 34 nauczycieli (w Ośrodku dla Dzieci Słabowidzących nr 8 zgłoszoną klasą opiekowało się 2 nauczycieli).

Nauczyciele zostali zapoznani z propozycjami zajęć z dziećmi oraz wyposażeni w bogaty zestaw materiałów edukacyjnych i pomocy dydaktycznych, a także otrzymali wsparcie w postaci warsztatów z tworzenia wideoklipów i pomocy w zorganizowaniu klasowej wycieczki do zajezdni autobusowej. Zwiedzanie zajezdni MZA: Ostrobramska, Woronicza, Stalowa i Kleszczowa wzbudziło ogromne zainteresowanie i zachwyt uczniów i wycieczki te zostały uznane za najlepsze w ich życiu.

Bardzo dziękujemy wszystkim nauczycielom za przekazanie cennych uwag, podzielenie się doświadczeniami z realizacji zaproponowanych działań z dziećmi oraz za tak wspaniałe zaangażowanie i podsuwanie ciekawych pomysłów i rozwiązań, które wykorzystamy w I edycji programu.

Finałowa prezentacja do pobrania tutaj.

Polecamy :)