Przedszkole nr 318, Bielany
Grupa V "Motylki" (6-latki)
Nauczycielki: Anna Bis, Anna Eysmont

Projekt ”Woda w mieście” realizowany w naszej grupie przyniósł dzieciom mnóstwo radości. Na początku „Motylki” zastanawiały się, gdzie wokół nas jest woda, jakie są miejsca na świecie, w których możemy ją spotkać oraz gdzie krąży w mieście. Poznawaliśmy obieg wody w przyrodzie i wspólnie ułożyliśmy wierszyk pt. ”Woda krąży dookoła”. Podczas wycieczki nad staw do Parku Olszyna zapoznaliśmy się z etapami rozwoju żaby oraz środowiskiem jej życia. Pochłonięci przygodami żaby Śmieszki, stworzyliśmy przedstawienie inspirowane wiedzą wyniesioną z jej przygód. Rozpoczęliśmy hodowlę kaktusów w słoiku oraz założyliśmy rabatkę z kwiatami na placu zabaw, gdzie w praktyce odkrywaliśmy znaczenie wody w życiu roślin. Bardzo ważnym dniem była wizyta Pani Eli z MDK-u i wspólne poznawanie fizycznych właściwości wody podczas eksperymentów z wodą. Podczas wspólnych zabaw rozwiązywaliśmy matematyczne łamigłówki z kroplą wody, tworzyliśmy prace plastyczne oraz braliśmy udział w doświadczeniach z lodem i śniegiem. Na zakończenie stworzyliśmy grę planszową „Badacze przyrody” podsumowującą projekt, po którą dzieci bardzo często sięgają podczas swobodnych zabaw. Temat wody jest dla nas wciąż żywy i aktualny, więc można powiedzieć, iż projekt dalej żyje w naszej grupie i dookoła nas.

Woda krąży dookoła

Woda krąży dookoła,
Jaka zdrowa! każdy woła,
Krąży na wsi, krąży w mieście,
i w nas samych krąży wreszcie.
Ze wszystkimi za pan brat,
bez niej nie istniałby świat!

Jest w roślinach i zwierzętach,
w rzekach, w morzach jest zamknięta
ale także kapie w kranie
i jest w każdym oceanie.
Na basenie i w fontannie,
no i gdy się kąpiesz w wannie!

W zupie- co jest bardzo zdrowa.
No a w chmurach? też się chowa.
W deszczu zrasza nam rośliny,
w płatkach śniegu pośród zimy.
Wiesz już chyba, że na świecie
drugiej takiej nie znajdziecie!

A więc szanuj wodę wszędzie!
Co zrobisz jak jej nie będzie?

• Gra_Badacze_Przyrody
  • Gra_Badacze_Przyrody_2